אם בין משפחתכם או יקירכם האהוב נפתר בתקופה זו וגר בטבריה והסביבה, וודאי אתם מחפשים מצבות נהרייה. בניית מצבות והנצחת המת באמצעות הצבת מצבות זוהי פעולה מסורתית ותיקה הנפוצה בשלל דתות ועמים. אך אם זאת בשל הנושא הכאוב של פרידה מן המת ישנם הרבה שאלות וסוגיות לא ברורות בנושא. אבן ושיש שלומי ערכו למענכם מאמר העונה לכל השאלות.

מצבות בטבריה- שאלות ותשובות בנושא קבורה ומצבות

למה שמים אבנים על מצבות?- מדובר במנהג עתיק אשר מטרתו לכבד את המת. כאשר ישנם אבנים על קבר נראה כי מדובר הקבר אשר מבקרים בו לעיתים תכופות. בנוסף יש הטוענים כי מדובר במנהג מיסטי בעל סגולות מסטיות עבור המנוח.

ראיתי מצבות עם תמונה, זה אפשרי מבחינה הלכתית?- עם ראיתם מצבה אשר תמונת המת חרוטה עליה, ודאי שאלתם את עצמכם עם הדבר אפשרי מבחינה הלכתית שמה נאמר-"לא תעשה לך תמונה ופסל".  מדובר לרוב על מצבה של מנוח אשר ככל הנראה עלה מברית המועצות לשעבר, וכך נהוג  לקבור בחו"ל. כמובן שמדובר במצבה של מנוח יהודי והרבנות וההלכה מאפשרת זאת. בנוסף יש הרואים בחריטת תמונת המנוח במצבה כדרך הטובה להנציח את המת תוך הנצחת מראהו הפיזי.

מותר להוסיף פסוקים על מצבות?- וודאי, אין כל הגבלה לכך, ויש אף פסוקים הנהוגים לציטוט. לדוגמא: " רַבּוֹת בָּנוֹת עָשׂוּ חָיִל וְאַתְּ עָלִית עַל כֻּלָּנָה" (מ"ג משלי לא כט) למצבות המיועדות להנצחת נשים.

מי אחרי על תחזוקת המצבה?-חשוב לזכור כי בית העלמין אינו אחראי על תחזוקת המצבה, ובכל הנוגע לתחזוקת המצבה והניקיון המצבה האחריות מוטלת על משפחת המנוח וקרוביו. על כן יש להצטייד בחומרי ניקיון ייעודים לתחזוקת מצבות בעת הביקור בקבר.

 קבלן מצבות בטבריה מקצועי ואמין

מומלץ ורצוי לשכור את שירותיו של קבן מצבות מקצוי ואמין. כיצד בחורים קבלן כזה? א'- בודקים שלקבלן יש המלצות וחוות דעת חיוביות. ב'- בודקים שקבלן המצבות מאושר ומוכר על ידי בית העלמין. ג'- בודקים שלקבלן יש ניסיון. אבן ושיש שלומי הינו עסק לבניית מצבות הפועל מזה 20 שנה ומעלה בעל המלצות רבות וניסיון מקצועי.ב